Jak změnit malé návyky a výrazně pomoci planetě už dnes

Objevte jednoduché změny, které zvládne každý a které mohou výrazně snížit vaši ekologickou stopu už dnes.

Na první pohled se může zdát, že jedinec sám nic nezmůže. Ale co kdybych řekl, že právě ty malé změny v každodenním životě mohou mít velký dopad na naši planetu? Nedávno jsme v našem chatu s kolegy probírali, jak jednoduché úpravy návyků výrazně utečou z uhlíkové stopy. Možná na tom něco je.

Proč nás nezachrání jen velké projekty

Vidíte ty obří projekty – solární farmy, vládní regulace, velká továrna s ekologickou výrobou. Jasně, to je potřeba. Ale i my jako jednotlivci můžeme hodně ovlivnit. Určitě jste slyšeli, že pokud každý z nás ušetří pár kilovýrobeného plastu nebo omezí jízdu autem, tak proč ne? Problém je ale v tom, že většina z nás nemá čas ani chuť držet si přísný seznam.

5 jednoduchých změn, které zvládne každý

  • Vynechat jednorázové plasty – v Brně už skoro každý obchod nabízí možnost si vzít vlastní tašku. Vzít si látkovou tašku místo igelitky je trochu stará škola, ale pořád funguje.
  • Minimalizovat spotřebu masa – kolega z kanceláře mě přesvědčil, že dva dny v týdnu bez masa fakt nezničí. A já si připravil skvělé cizrnové karbanátky, které jsou levné a chutné.
  • Šetřit vodou – malá chyba je koupání místo sprchy nebo pití vody z balíčku. Vltava to asi neopije, ale proč ji zbytečně nezatěžovat?
  • Recyklovat víc než jen papír – většinou zdědíme po rodičích dobrý zvyk třídit odpad, ale co třeba elektronika nebo baterie? V Praze funguje spousta bodů, kam to můžete zanést.
  • Román na kole nebo pěšky – nejen v centru, ale i po menších městech rostou půjčovny kol a elektrokol. Minulý týden jsem dal do práce místo auta kolo – no, trochu jsem se zapotil, ale aspoň vím, že jsem nevyfoukl vzduch okolí.

Jak si z toho neudělat stres

Určitě, že když se snažíte zajet úplně všechno, tak to na dlouho nevydrží. Možná je klíč v tom začít fakt malými krokama – třeba si každý týden zkusit jednu změnu. Mně třeba pomohl to zapisovat si – i když možná trochu moc pedantsky. Ale aspoň vím, co už mám za sebou a co se ještě hodí zlepšit.

Proč to dává smysl právě teď

Česká krajina není bezchybná, ale pořád tu dýcháme – a kdo ví, jak dlouho ještě – ten úplně nejhorší smog z velkých měst začíná postupně mizet. Ikdyž? Můj soused říkal, že v Ostravě je situace pořád špatná, takže asi záleží i na regionu. Je fajn začít někde hned, než bude pozdě. Takže, co vy na to? Zhoršit to nezvládne nikdo, ale zlepšit… možná jo.

V podstatě, pokud začnete jenom u jedné drobnosti, příště přepnete na další. A hej, každej posun k lepšímu je aspoň krok – ne jenom pro nás, ale i pro ty, co budou po nás. Kudy se začít? Tak třeba zkusit dát svý opuštěné věci zbytečně neven, ale přetvořit je na něco užitečnýho. Nebo se prostě projít a vysbírat odpadky kolem. Vím, může to znít jako klišé, ale věřte, že těch pár minut dělá rozdíl.

V komentářích klidně napište, co jste zkusili vy, nebo jak to u vás funguje. Někdy je fajn slyšet, že to nejsme jen my sami, co bojujeme s tímhle každodenním malým resetem. A třeba vám přijde i zajímavý, co jsem se dozvěděl (nebo zjistím, když začnu poslouchat další tipy).

no a třeba vám to pomůže jít dál…