Hodnocení jednání mezi Spojenými státy a Ukrajinou
Podle ministra zahraničí USA, Marco Rubia, jednání s Ukrajinou ohledně mírové dohody ukončující konflikt s Ruskem byla považována za produktivní. Nicméně, poznamenal, že práce na dílčích otázkách stále probíhá a je nutné pokračovat v úsilí o dosažení pokroku.
Průběh a účastník jednání
Setkání se konalo na Floridě a zúčastnila se ho ukrajinská delegace vedena novým hlavním vyjednavačem Rustemem Umerovem, který nahradil dosavadního šéfa vyjednávacího týmu, Andrije Yermaka. Posledně jmenovaný odstoupil po razii proti jeho domu kvůli obviněním z korupce.
Kromě ukrajinských zástupců byli přítomni také Steve Witkoff, zvláštní vyslanec Donalda Trumpa, a Jared Kushner, snoubenec Trumpa. Witkoff má příští týden odcestovat do Moskvy na jednání.
Cíle a témata jednání
Umerov krátce po zahájení jednání prohlásil, že diskuse se zaměřují na budoucnost Ukrajiny, její bezpečnost i její ekonomický rozvoj. Zdůraznil, že Ukrajina a její spojenci usilují o zachování suverenity, nezávislosti a prosperity země.
Rubio ve svém projevu řekl, že jednání jsou zaměřena nejen na ukončení bojů, ale také na nastavení dlouhodobých podmínek pro rozvoj Ukrajiny. Vyzdvihl, že na této práci je stále třeba pracovat.
Hlavní otázky a aktuální výzvy
Jedním z klíčových nevyřešených problémů je osud území Ukrajiny, kterou buď anektovala nebo kontroluje Rusko. Zdroje blízké ukrajinské delegaci označily debatu za složitou, avšak všechny strany usilují o konstruktivní přístup a hledání řešení.
Umerov dále uvedl, že je důležité zabránit dalšímu násilí a obnovit stabilitu Ukrajiny, zatímco Rubio hodnotil jednání jako velmi užitečné a úspěšné.
Další kroky a mezinárodní spolupráce
Trump oznámil, že tento týden vyšle Witkoffa a pravděpodobně i Kushnera do Moskvy, aby se setkali s prezidentem Vladimirem Putinem a projednali upravený mírový plán. Tento plán však stále obsahuje značné otázky, například o statusu obsazených nebo kontrolovaných ukrajinských území.
Mezitím je možné, že ukrajinský prezident Zelensky v pondělí odcestuje do Paříže k jednáním s francouzským prezidentem Macronem. Konflikt, který začal ruskou invazí 24. února 2022, si již vyžádal tisíce obětí a miliony uprchlíků. Střet mezi oběma státy sahá do roku 2014, kdy došlo k svržení proruského prezidenta Ukrajiny a Ruskem potvrzené anexi Krymu a podpory ozbrojených povstání na východě Ukrajiny.




